Menu Zamknij

Co jaki czas impregnować drewno w ogrodzie?

Należy wiedzieć, że każdy rodzaj drewna użytkowanego na zewnątrz powinien zostać zaimpregnowany preparatem biobójczym. Musimy pamiętać o tym, że od wielu czynników zależy częstotliwość odnawiania warstwy zewnętrznej (impregnatu kolorowego). Trzeba uwzględnić szczególnie charakter użytkowania drewnianych elementów.

Robiąc przykładowe porównanie można powiedzieć, że na przykład narażona na deszcz i słońce brama wymaga częstszej impregnacji, niż ukryte pod dachem meble tarasowe. Większość dostępnych na rynku preparatów ochronnych zabezpiecza drewno na okres 3-4 lat. Natomiast niektóre impregnaty powłokotwórcze i lakierobejce posiadają dodatkowe właściwości, takie jak zwiększona elastyczność, systemy odpychające wodę, a także zwiększoną zawartość żywic, dzięki czemu okres ochrony drewna może zostać wydłużony nawet do 7-8 lat.

Aby osiągnąć maksymalny okres ochronny, musimy stosować się do zaleceń producenta. Warto też wiedzieć, że bezbarwny preparat biobójczy wchłonie się w strukturę drewna jedynie wtedy, kiedy jest ono suche i dokładnie oczyszczone. Zagwarantuje ochronę przed wilgocią, glonami i szkodnikami.

Drewno nie może posiadać widocznych śladów pleśni ani sinizny. Znów uzupełnieniem produktu gruntującego jest kolorowy impregnat, który tworzy ochronną powłokę zabezpieczającą przed działaniem promieniowania UV.